Skip to content
Surprising Science

Pizza math: For the best price, you should always order the biggest pie

Pizzanomics isn't an official field of research, but it can save you big money.
should i get a large pizza
(Credit: Getty Images)
Key Takeaways
  • While ordering a smaller pizza is cheaper, it is likely not the most cost-effective option.
  • An informal study overviewed the average price per square inch of pizza at restaurants across the U.S. 
  • Thanks to some simple math, it becomes clear that ordering the largest pizza almost always gets you the best price per square inch.

Quick: How much bigger is a 16-inch pizza than an 8-inch pizza?

If you answered twice the size, we may need to send you in for some remedial math. A 16-inch pizza is four times the size of the 8-inch pizza. Size matters. An extensive study conducted by NPR examined the prices from 3,678 pizza joints throughout the U.S., using data from Grubhub Seamless. After calculating the price per square inch of various pizza options, the results revealed this potentially counterintuitive conclusion:

You should always order the large pizza because it will be cheaper per square inch.

While a 16-inch pizza is four times the size of the 8-inch pizza, the larger pizza will be far less than four times the price of the small. Although we obviously expect a discount per unit (square inch for pizza in this case), our difficulty with quickly understanding the size difference may make the price differences seem less extreme than it truly is. (I break down the prices at Pizza Hut later in this article.)

Judging the value we get per unit is not always clear just from our eyes — that’s why grocery stores typically provide a price-per-unit for consumers. 

(Credit: Andriy Blokhin via Adobe Stock)

The size of a pizza pie

In order to figure out the size of a pizza pie, you literally have to use π (pi) in the calculation. If it has been awhile since you sat in an uncomfortable seat with a #2 pencil, π is equal to approximately 3.14159. The calculation for the area of the pizza is πr2. R, the radius, is half the diameter.

Smarter faster: the Big Think newsletter
Subscribe for counterintuitive, surprising, and impactful stories delivered to your inbox every Thursday

16-inch pizza:

r (radius)=8 inches

Calculation: 3.14159 * (8 squared) = 201.06176

8-inch pizza:

r (radius)=4inches

Calculation: 3.14159 * (4 squared) = 50.26544

By No machine-readable author provided. Limaner assumed (based on copyright claims). - No machine-readable source provided. Own work assumed (based on copyright claims)., Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=770797

The price of pizza at Pizza Hut

While the NPR study looked at more than 3,000 pizza places to crunch the average price per square inch of pizza, it can be helpful to look at just one popular eatery: Pizza Hut. Pizza Hut serves three sizes: personal pan, medium, and large. (Note: Actual prices may vary.)

A personal pan at Pizza Hut is 6 inches in diameter and costs $4.50.

r (radius) = 3 inches

Size calculation: 3.14159 * (3 squared) = 28.27431

Price per square inch of pizza = $4.50/28.27431 = 15.92 cents per square inch 

A medium pizza at Pizza Hut is 12 inches in diameter and costs $9.99.

r (radius) = 6 inches

Size Calculation: 3.14159 * (6 squared) = 113.09724

Price per square inch of pizza = $9.99/113.09724 = 8.83 cents per square inch of pizza

A large pizza at Pizza Hut is 14 inches in diameter and costs $11.99.

r (radius) = 7 inches

Size Calculation: 3.14159 * (7 squared) = 153.93791

Price per square inch of pizza = $11.99/153.93791 = 7.79 cents per square inch of pizza

In short: pizza + math = delicious deal

This article was originally published April 11, 2017. It was updated in January 2022.

In this article


Related


Up Next